Tyrkysova plaz na ostrove Dhigurah, Maldivy s cervenym slnecnikom.

Ostrov Dhigurah – Skrytý raj na Maldivách pre dobrodruhov!

Keď sme pred niekoľkými mesiacmi začali plánovať našu svadobnú cestu, prvá destinácia bola jasná – MALDIVY. Znie to tak jednoducho – však to je ten raj, kde je biely piesok a krásna tyrkysová voda. Viete však z koľkých ostrovov sa skladajú Maldivy? Maldivy sa skladajú celkom z 1190 ostrovov, pričom viac ako 160 z nich je obývaných a prístupných pre turistov.

Nájdete tu lokálne ostrovy, na ktorých žijú miestni obyvatelia, ale tiež rezortové ostrovy, ktoré ponúkajú dokonalý luxus. Na niektoré sa dostanete iba hydroplánmi, iné sú ľahko prístupné aj loďou. Už chápete, prečo to nebolo také ľahké?

Pohlad z dronu na ostrov Dhigurah Maldivy
Ostrov Dhigurah Maldivy.

Poďme pekne poporiadku. Prečo ostrov Dhigurah? Sme nadšenci dobrodružstva a preto iste pochopíte, že čaro lokálneho ostrova sme si jednoducho nemohli nechať ujsť. V tomto bola teda voľba jasná.

Dhigurah je zároveň jeden z najdlhších ostrovov a ponúka možnosť pozorovať nádherný podmorský život počas celého roka. Keďže máme radi akčné výlety a celodenné ležanie na lehátku nie je pre nás, hľadali sme alternatívu, kde môžeme spojiť relax s aktívnou dovolenkou a práve tento ostrov nám to ponúkol.

Ako sa dostať na Dhigurah?

Na Maledivy sme sa vybrali z Viedne, odkiaľ sme leteckou spoločnosťou Etihad leteli 5 hodinovým letom do Abu Dhabí. Tam sme čakali 5 hodín na ďalší let priamo na hlavný ostrov Male. Z Male sa dostanete na každý jeden obývaný ostrov v krajine. Na výber však máte viacero alternatív:

  • Ferry – cesta miestnou loďou, ktorá je síce najlacnejšia, ale zaberie Vám veľmi veľa času. Cesta na Dhigurah by síce stála len pár dolárov (cca 5USD), avšak trvala by viac ako 7 hodín. To pre niekoho ako je Domi, ktorá si dáva kinedryl už len keď sedí vzadu v aute nepripadá do úvahy 😀
  • Hydroplán – zážitkovú jazdu ponad maledivské ostrovy by chcel zažiť asi každý z nás. Pripravte sa však na to, že si za to poriadne priplatíte. Cesta na Dhigurah by spiatočne vyšla 500 USD na osobu. Bolo by to určite krásne a trvalo by to cca 25 minút, ale keďže ZATIAĽ nie sme milionári, hľadali sme ďalšie možnosti.
  • Speedboat ala zlatá stredná cesta – speedboat ponúka prierez medzi ušetreným časom z prvej voľby a ušetrenými peniazmi z tej druhej. Za 120 USD na osobu kúpite spiatočný lístok na Dhigurah. Cesta trvá približne dve hodiny a za nás je to určite najlepší spôsob ako sa dostať z Male na Dhigirah relatívne lacno a rýchlo.
Speedboat v pristave pri letisku na hlavnom ostrove Male.
Speedboat v prístave na letisku v Malé.

Kde bývať na Dhigurah?

Aj napriek tomu, že Dhigurah je lokálny ostrov, od roku 2009 sa aj tieto ostrovy otvorili turistom a tak na nich dnes nájdete množstvo krásnych hotelov. Na bookingu máte na výber hneď z viacerých krásnych ubytovaní, ktoré ponúkajú tiež možnosť stravovania.

My sme sa rozhodli pre hotel Dhiguveli Breeze s raňajkami a odporúčame to všetkými 10! Hotelové izby sú pekné, čisté a čo je najdôležitejšie – klimatizované. Majú tiež menšie terasky a ponúkajú relatívne stabilné pripojenie na internet. Relatívne preto, že treba chápať podstatu toho, že sa nachádzate doslova na konci sveta, takže musíte rátať s pomalším internetom a menšími výpadkami, ktoré sa však bez problémov dali zvládať. Kto predsa príde na Maledivy na to, aby surfoval po internete?

Hotel Dhiguveli Breeze na ostrove Dhigurah Maldivy.
Hotelová izba Dhiguveli Breeze.

Odporúčame hotel kontaktovať pár dní pred príchodom, oni vám podľa príletu do Malé rezervujú najbližšiu speedboat a prídu po vás autom do prístavu Dhigurah. Nemusíte sa teda o nič starať. Personál je extrémne milý a nápomocný. A tie raňajky – MŇAM!

V neposlednom rade treba spomenúť tiež to, že sa hotel nachádza asi minútu pešou chôdzou od pláže. Jednoducho sen. Na ostrove sa však nachádzajú aj ďalšie veľmi pekné a dobre hodnotené hotely, takže je len na vás, ktorý z nich si vyberiete.

Všetky možnosti ubytovania na ostrove Dhigurah nájdete na tejto stránke.

Gastronómia na Dhigurah

Jedna z vecí, ktorú v cudzích krajinách spoznávame najradšej je kuchyňa. Aj preto sme sa rozhodli, že si v hoteli vyberieme možnosť ubytovania iba s raňajkami. Ak si myslíte, že na lokálnom ostrove dlhom 3 km nie je moc z čoho vyberať, mýlite sa. Nachádza sa tu hneď niekoľko chutných reštaurácií, ktoré sa líšia nielen svojou ponukou, ale aj cenami.

Veľmi záleží na tom, či ide o reštauráciu, ktorá patrí k niektorému z hotelov alebo ide o miestny podnik. Časovo je to však veľmi obmedzené. Obed podávajú od 12 do 14, večeru od 19 do 21, treba si teda tomu prispôsobiť program. My sme vyskúšali oboje a naozaj musíme povedať, že sa nám ani raz nestalo, že by nám jedlo nechutilo. Medzi naše obľúbené miesta patrí:

Malaveli Restaurant

Reštaurácia, ktorá patrila k nášmu hotelu. Nachádza sa na streche hotela, takže z nej máte počas dňa krásny výhľad na ostrov. Ponúkajú široký výber jedál od morských špecialít, cez pizzu, burgre a nejaké tie klasiky v podobe fish and chips.

Odporúčame panvičky, ktoré sa podávajú s ryžou a indickým „papadam“ – ide o veľmi chutné indické chipsy, ktoré slúžia ako príloha. Panvičky majú na všetky spôsoby – kuracie, hovädzie, krevetové či tuniakové. Ako hostia hotela si tiež môžete vopred rezervovať špeciálnu večeru. Ide o čerstvú rybu s prílohami a omáčkami podľa vášho výberu. Cena večera pre dvoch je 45 USD a zahŕňa tiež dva dezerty.

Bonthi Restaurant

Veľmi príjemné miesto, ktoré sme navštívili dvakrát. Vždy bola voľba jasná – rezance s kuracím mäsom za 4 USD a s morskými plodmi za 8 USD. Ako bonus tu robia aj skvelé espresso. Už viete prečo sme sa vrátili?

Hermit’s Restaurant

Podľa nás jedna z najviac „fancy“ reštaurácií na ostrove, čo však jednoznačne vidieť aj na cene jedál. My sme ochutnali miestny kurací wrap, ktorý bol veľmi chutný a taktiež fish and chips. Za obed na tomto mieste spolu s fľašou vody sme zaplatili 30 USD.

Dune Café

Lokálna reštika, ktorá bola pre nás najväčším prekvapením. Vybrali sme sa do nej na základe recenzií na google. Keď sme tam však prišli, trošku sme sa zľakli 😀 Nevyzerala teda vôbec lákavo. Bola to doslova taká malá búdka, s pofidérnou terasou, ktorá zívala prázdnotou.

Nakoniec sme však odhodili všetky predsudky a objednali si jedlo. MŇAM! Stálo to za všetky drobné. A tým myslíme drobné doslova. Objednali sme si jedlo KOTHUROSHI, ktoré pochádza zo Srí Lanky, ale na Maledivách je veľmi populárne. Bolo to skvelé a stálo to necelé 4 USD. Toto miesto určite odporúčame.

Vyprazana ryba s prilohou v restauracii Malaveli na ostrove Dhigurah na Maldivach.
Malaveli restaurant.
Kothurushi v restauracii Dune Cafe na ostrove Dhigurah na Maldivach.
Dune Café Dhigurah.

Veľa ľudí spája dovolenku na Maldivách s dovolenkou na Srí Lanke. Ak sa teda chystáte aj na Srí Lanku, pripravili sme pre vás 14 dňový itinerár na exotickú Srí Lanku – objavte to najlepšie, čo Srí Lanka ponúka!

Čo robiť na Dhigurah

Ako sme už spomínali, na Maledivy chodí väčšina ľudí odpočívať. Inak to nebolo ani na našom ostrove. Nájdu sa tu však aj ďalšie možnosti.

Exkurzie a šnorchľovanie

Každý hotel ponúka špeciálne exkurzie, na ktoré sa treba vždy deň vopred nahlásiť. Náš hotel ponúkal napríklad šnorchľovanie so žralokmi veľrybími, s rajami, korytnačkami, či chytanie rýb počas západu slnka. Cena exkurzií je okolo 80-100 USD. My sme sa rozhodli pre manta rays, nakoľko nás to už veľmi dlho lákalo. Exkurzia bola perfektná, trvalo to celé asi 3 hodiny, videli sme obrovské manta rays a užili sme si skvelé doobedie na lodi. V cene exkurzie bola tiež voda, ovocné šťavy a nejaké menšie snacky.

Keďže sme ostrov navštívili mimo sezóny, na lodi sme boli len štyria a tak to bolo naozaj skvelé. Na jednotlivých šnorchľovacích spotoch sa však treba pripraviť na množstvo lodí a predierajúcich sa ľudí s gopro kamerami. Je to doslova boj o prežitie 😀 Šnorchlovať sa však dá aj mimo exkurzií a stojí to naozaj za to. Hneď pri pláži sa nachádza množstvo koralov, kde uvidíte pestrofarebné rybky všetkého druhu.

Pohlad z dronu na sting rays na ostrove Dhigurah.
Sting rays pár metrov od pláže.

Prechádzka na Dhigurah sandbank

Najkrajším miestom na ostrove je rozhodne sandbank. Jeho dĺžka záleží od toho, v ktorom období sa na ostrove nachádzate. Najdlhší a najkrajší je vraj niekedy okolo mája, my sme tam však boli v októbri a tiež mal svoje čaro.

Na sandbank sa môžete dostať tromi spôsobmi. Peši to z väčšiny hotelov trvá cca 30-40 minút. Na výber máte trasu po pláži alebo cez džungľu. Obe majú svoje čaro.

Druhou možnosťou je tuktuk. Ten vám vedia objednať v hoteli na konkrétny čas. Cena za jednu cestu je 10 USD (nezáleží na tom, či idete dvaja alebo štyria a preto odporúčame odviesť sa s niekým ďalším z hotela pre ušetrenie peňazí). My sme to väčšinou robili tak, že cestou tam sme sa prešli a naspäť sme si vopred zarezervovali odvoz. Treba myslieť na to, že keď slnko zájde na ostrove je veľká tma, z pláže sa stáva krabie údolie a v džungli to doslova srší hororovou scénou. Treťou možnosťou sú bicykle, o tom však povieme ďalej.

Pohlad z dronu na sandbank na ostrove Dhigurah Maldivy.
Sandbank Dhigurah Maldivy.

Požičanie bicykla

Na ostrove sa nachádzajú dve miesta, z ktorých je možné požičať si bicykel. Cena prenájmu je 5 dolárov na 3 hodiny a 10 dolárov na 6 hodín. Treba však rátať s tým, že bicykle sú fakt vo veľmi zlom stave, brzdy nefungujú a je to celkovo veľmi náročné. Ušetrí to síce čas pri presune, ale podľa nás to úplne nestojí za to. Je to tretia možnosť ako sa dostať na sandbank, ktorý sa nachádza na konci ostrova. Z mesta vám to tam na bicykli bude trvať cca 15 minút.

Pozorovanie západu slnka

Západy slnka na Maledivách sú neskutočné! Aj napriek tomu, že slnko zapadá veľmi skoro a celý západ slnka trvá kratšie ako sme zvyknutí, vždy to má svoje čaro. Či už sa rozhodnete pozorovať ho zo svojho balkóna, z pláže alebo zo sandbanku, určite zažijete krásny záver dňa.

Zapad slnka na ostrove Dhigurah Maldivy.
Západ slnka Dhigurah.

Najkrajšie fotospoty na Dhigurah

Dhigurah je sám o sebe raj na zemi, čiže o fotogenické miesta tam naozaj nie je núdza. Tie úplne najkrajšie fotospoty sú však za nás tieto štyri:

  1. Sandbank na konci ostrova
  2. Súkromný ostrovček vedľa sandbanku – hneď naľavo od sandbanku sa počas odlivu vytvorí tzv. súkromný ostrovček, na ktorý sa dá ľahko dostať chôdzou. Pokiaľ máte drón tak tie výsledky budú naozaj stáť za to.
  3. Ležiaca palma – na Instagrame sme ju videli viackrát, no ani za svet sme ju nevedeli nikde nájsť! To práve preto, že sa nachádza na opačnej strane ostrova ako všetko ostatné. Nájdete ju na strane prístavu, kolmo na futbalové ihrisko (pozri mapku).
  4. Hojdačky – typickou idylkou každej fotosérie z Maldív je hojdačka priamo vo vode. Na ostrove sa nachádzajú hneď dve. Jedna je pri sandbanku a jedna sa nachádza trošku bližšie k mestu (pozri mapku).
Zapad slnka na sandbanku na ostrove Dhigurah Maldivy.
Západ slnka na sandbanku.
Zaber z dronu na sandbank ostrov na Dhigurah Maldivy.
Sandbank ostrovček, ktorý sa objaví pri odlive.
Hojdacka nad vodou na ostrove Dhigurah, Maldivy.
Hojdačka nad vodou, Dhigurah.
Palma cez plaz na ostrove Dhigurah Maldivy.
Ležiaca palma Dhigurah.

Praktické tipy a triky

Na čo však pri návšteve ostrova netreba zabudnúť a na čo sa treba pripraviť? Máme pre vás tiež zopár tipov.

Žiaden alkohol

V prvom rade netreba zabudnúť, že na Maledivy si nemôžete priniesť žiaden alkohol. Je to tam zakázané. Výnimky sa robia v rezortoch, kde vám samozrejme namiešajú všetky drinky sveta, na lokálnych ostrovoch je to však veľmi prísne. Alkohol tu teda budete hľadať márne, vystačiť si budete musieť s nealkoholickým pivom, či mojitom.

Komáre

Zažili ste už útok komárov cez deň? Nie? Tak sa na to pripravte. Jedno z najväčších prekvapení bolo to, že komáre na ostrove štípali prevažne cez deň a v noci doslova chodili spať. Ak sa to teda dá nazvať štípaním. Prvé dni, keď sme ešte nemali lokálny repelent sme sa doslova cítili tak ako keby nás jedli za živa 😀 Náš repelent na to totižto vôbec nepomáhal. Lokálny repelent kúpite v ktoromkoľvek obchode na ostrove a odporúčame vám ho nosiť všade so sebou. Pozor si treba dať najmä na členky, tie majú najradšej 😀

V plavkách ani na krok

Na ostrove sa nachádzajú pláže, na ktorých je zakázané chodiť v plavkách. A nie, nejde o nuda pláže 😀 Na ostrove totiž vládne moslimská kultúra, ktorú treba rešpektovať. To isté platí aj na prechádzky po meste, či návštevy reštaurácií. Vždy treba byť riadne oblečený.

Lehátka a slnečníky

Na ostrove nie je možné prenajať si lehátka a slnečníky. Na pláži však nájdete niekoľko lehátok a stoličiek, ktoré sú zdarma. Niektoré sú síce trošku staršie avšak poslúžia rovnako. Stále však platí, že kto skôr príde ten skôr má. Slnečníky sa nachádzajú len na konci ostrova pri sandbanku a sú taktiež bezplatné.

Obchody

Na ostrove sa nachádza niekoľko miestnych obchodov s potravinami a suvenírmi. Kúpite tam jedlo, drogériu, domáce potreby, či magnetky a oblečenie. Pokiaľ sa dá, odporúčame si priniesť vlastný šnorchel, pretože v obchodoch majú veľmi úzky výber a šnorchle sú predražené. Na ostrove sa tiež nachádza jeden bankomat. Na väčšine miest sa však dalo platiť kartou. Prijímajú americké doláre alebo maledivské rupie.

Pálenie odpadu

Jedinou nevýhodou lokálneho ostrovu je to, že narábanie s odpadnom nie je úplne najšťastnejšie. Veľakrát sa stretnete s tým, že odpad pália v strede ostrova, čo na niektorých častiach pláži môže byť celkom nepríjemné. Dá sa tomu však jednoducho vyhnúť a to tak, že sa posuniete o trochu ďalej, aby ste si pobyt na pláži mohli užiť bez zápachu.

Nulová kriminalita

Na ostrove vládne veľmi veľké dobro a nemusíte sa naozaj ničoho báť. Ľudia sú veľmi priateľskí, milí a nápomocní. Na požičané bicykle vám ani nedajú zámok, pretože sa tam vôbec nekradne. Vždy keď sme šli pozorovať západ slnka na sandbank sme si dokonca nechávali šľapky na začiatku pláže, aby sme ich nemuseli nosiť celý čas v rukách. Je to jednoducho RAJ NA ZEMI.

* Všetky linky v tomto článku vrátane ubytovaní cez booking sú affliliate. Všetko na jednom mieste. Nebude vás to stáť žiadne dodatočné náklady ani námahu, uľahčí vám to plánovanie a ušetrí vám to čas. Budeme veľmi radi, keď si práve cez ne rezervujete vašu dovolenku snov 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.

selfie na secret beach na palawane filipiny
Sme Domi a Thomas

Mladý pár zo Slovenska, ktorý cestuje po svete. Naša vášeň je cestovanie, fotografovanie a tvorenie kontentu. Cez náš blog a sociálne siete vám prinášame praktické tipy z našich dobrodružných ciest.

Najnovšie na blogu

Kategórie

Galéria fotiek
Sociálne siete
YouTube
Instagram
TikTok

Mohlo by sa vám páčiť